Pokud jste si koupili nový byt za účelem pronájmu, je důležité vědět, s jakými náklady musíte do budoucna počítat, abyste udrželi byt atraktivní pro nájemníky ✨ a chránili svoji investici. 📈
Jaké výdaje 💸 nás v horizontu 30 let krom splátek hypotéky čekají.
🏗 Konstrukce budovy: Ta je dlouhodobá a pokud se o ni dobře stará společenství vlastníků a developer ji kvalitně postavil, měla by vydržet klidně 100 let. Navíc na údržbu budovy šetříme ve fondu oprav SVJ.
⚡Elektroinstalace v bytě vydrží dlouho a bude potřebovat modernizaci nejspíš až po více jak 30 letech.
🪟 Okna mohou ztratit izolační vlastnosti po 20 až 30 letech.
📚Podlahy: Po 20 letech už může být potřeba podlahy renovovat nebo vyměnit v závislosti na materiálů opotřebení.
🍽 Kuchyňská linka: Kuchyň je důležitým prvkem pro nájemníky. Modernizace nebo výměna kuchyňské linky může být nutná po cca 15 letech.
🔌Spotřebiče (myčka, trouba, lednička, pračka) mívají životnost kolem 10 let. Často také spotřebiče zastarají morálně, takže je někdy musíte vyměnit i dříve, aby byl byt stále atraktivní.
🪑 Pokud byt pronajímáte s nábytkem, počítejte s tím, že některé kusy se mohou opotřebovat již po pár letech, zvláště pokud jsou z méně kvalitních materiálů. Nechte raději nájemníka ať si byt vybaví dle svého vkusu.
💡 Zkušení Činžovníci doporučují si zavést fond oprav bytu a odkládat do něho minimálně 5% z nájmu. Z nájmu 20 000 Kč je to cca 1000 Kč 💰 měsíčně .
📈 Na začátku tuto částku použijete na splátku investice do kuchyňské linky a spotřebičů, které jste museli pořídit, později vám to začne tvořit rezervu na jejich obměnu.
💪 Nájem každý rok poroste, tím poroste i váš fond oprav bytu a díky tomu vás nepřekvapí ani rostoucí ceny práce a materiálů. 🔧
Autor: Marek Čačka
